Монтаж парканів з профнастилу - особливості та переваги
Отже, вам потрібно зробити паркан/огорожу, і ви зупинили свій вибір на профнастилі (його ще називають профлист або металопрофіль). Значить, ви цінуєте комфорт, надійність та практичність. Тому що такий паркан буде служити вам довго, виглядатиме естетично і не вимагатиме великих зусиль при його експлуатації. А ще він захистить ваш внутрішній простір від сторонніх поглядів, пилу та шуму ззовні. Але все це можливо, якщо поряд з високою якістю профнастилу буде грамотно виконана установка паркану.
Де зустрічаються паркани з металопрофілюЗа допомогою профільованого листа огороджують як постійні, так і тимчасові споруди. Паркани з цього матеріалу можна зустріти у приватних домоволодіннях, адміністративних будинках, міських спорудах, будівельних об'єктах. Популярність парканів з металопрофілю пояснюється його чудовими експлуатаційними та технічними характеристиками, простотою в монтажі та зовнішньою привабливістю за рахунок великого розмаїття кольорів, у тому числі «під натуральні» матеріали.
Переваги монтажу парканів із профлистаПаркани з профлиста, в порівнянні з альтернативними матеріалами, мають при встановленні цілу низку переваг:
- досить простий процес монтажу;
- можливість проведення робіт незалежно від кліматичних та погодних факторів у будь-яку пору року;
- зручність при транспортуванні та зберіганні матеріалу;
- можливість демонтажу та перенесення паркану в інше місце.
Як правило, для встановлення парканів використовуються певні марки профнастилу з тим чи іншим видом покриття та товщиною листа (жорсткістю). На вибір марки можуть впливати призначення паркану, умови його експлуатації, період використання (наприклад, тимчасовий або постійний паркан) та багато іншого. Зовнішні якості залежать виключно від смакових переваг замовника.
Основні етапи монтажу огорож з металопрофілюНюанси встановлення паркану можуть визначатися його призначенням, особливостями рельєфу місцевості та іншими параметрами. Але якщо ви збираєтеся зробити ваш паркан воістину надійним, стійким та міцним, основні етапи його зведення завжди практично однакові та обов'язкові для дотримання. Розглянемо їх.
- Розрахунок матеріалів для будівництва паркану, підбір необхідних комплектуючих, інструментів, декоративних елементів або планок тощо.
На цьому етапі визначаються з розмірами та висотою паркану, видом профнастилу та його кількістю, співвідносячи все з проектом, ландшафтом, дизайнерськими вимогами. Також приймається рішення про тип та кількість несучих конструкцій, поперечних лаг, кріпильних та декоративних елементів тощо.
- Огляд території, її вимірювання, усунення зайвих предметів (сміття тощо) та розмітка території, яку захищатиме паркан.
Починають цю роботу з устаткування про опорних стовпів (кутових), де відзначається висота грунту. Потім по периметру встановлюються кілочки, які вбивають на певній відстані один від одного, а на них натягується мотузка з двох сторін від забору. По цій лінії надалі встановлюватимуться проміжні стовпи. Крім того, в місцях, де плануються вигини паркану (злами), також встановлюються опори. Таким чином, вже на цьому етапі у вас буде встановлена частина стовпів. У цей час слід продумати, де будуть розташовуватися хвіртка, ворота тощо.
- Закріплення стовпів у ґрунті (ґрунті).
Для початку за допомогою спеціального інструменту (наприклад, ручного бура) проводиться підготовка заглиблень, в які встановлюватимуться стовпи (опори). Їх глибина пов'язана з висотою паркану (що вищий паркан, тим глибше має бути заглиблена частина опор), і повинна становити не менше тридцяти відсотків від висоти паркану. Наприклад, для стандартного паркану (2-2,5 метра) глибина ями становить 1,2-1,5 метра. Якщо огорожа невисока, глибина заривання опор може бути 70-80 см.
Після цього приступають безпосередньо до встановлення опор. Тут є кілька способів. Вони відрізняються трудомісткістю, вартістю, надійністю. Іноді вибір того чи іншого методу встановлення опор буває обумовлений типом ґрунту (наприклад, надто м'який ґрунт) або особливостями ландшафту. Серед основних варіантів встановлення опор виділяють такі:
- Закопування або забивання стовпів у ґрунт (наприклад, за допомогою кувалди або мобільного копра). В цьому випадку як конструкція опор застосовують металеві стовпи круглого або профільованого перерізу (діаметр/перетин повинні бути не менше 50-60 мм, а глибина забивання – від 125 см, незалежно від сезонного промерзання ґрунту). Такий метод доцільно використовувати, якщо грунт біля установки паркану досить жорсткий.
- Забутування опор (стовпів). Також застосовується на твердих ґрунтах. Цей спосіб більш трудомісткий, але довговічніший і надійніший, ніж забивання стовпів. При забутовці у підготовлені поглиблення для стовпів на дно насипається «пісочна подушка». Потім встановлюється сам стовп, який засипається шарами щебеню, середніх і дрібних каменів з подальшим утрамбуванням.
- Бетонування опор (стовпів). Цей спосіб установки є найбільш надійним та довговічним для несучих опор забору при будь-якому ґрунті. Однак він більш трудомісткий і дорогий, ніж два вищезгадані. При такому методі заздалегідь підготовлену яму (глибина від 125 до 160 см) насипається невеликий шар щебеню або гравію (приблизно 10 см). Потім встановлюється стовп. Причому бажано до основи стовпа приварити металеві пластини або прутки, які відіграватимуть роль арматури в «бетонній склянці». Після цього опору заливають розчином. При такому способі обов'язково слід дочекатися застигання бетону, тому цілком ймовірно, що доведеться навіть на деякий час перервати будівельні роботи (залежно від пори року, клімату, температурного режиму тощо).
- Монтаж паркану за допомогою стрічкового (дрібнозаглибленого) фундаменту. Такий ґрунтовний паркан буде довговічним і надійним, а розміри фундаменту під нього можуть коливатися в межах 25х50 см, інакше паркан може просто «повісти», оскільки масивніший фундамент дасть значне усадку. Оскільки конструкція паркану з профнастила легка, достатньо глибини фундаменту до 500 мм. Для такого типу установки паркану риють траншею, де за допомогою бура роблять отвори під стовпи. Вони насипають «пісочну подушку», яку трамбують і добре поливають водою. Потім весь периметр фундаменту пов'язують арматурою. Перед заливкою фундаменту встановлюють опалубку з двох сторін траншеї, потім встановлюють у передбачені отвори стовпи та заливають фундамент розчином (в окремих випадках стовпи закріплюють зверху бетонного фундаменту за допомогою пластин та шурупів). Після застигання бетону та отримання ним необхідної міцності опалубку знімають. Такий тип установки опорних стовпів незамінний для сипучих, м'яких грунтів, що повзуть, болотистій місцевості, ландшафту з ухилом.
- Приварювання поперечних балок (лаг).
Лаги – зазвичай профільні труби, які приварюються до проміжних та основних вертикальних стовпів (опорів) і до них надалі кріпляться листи профнастилу. Найбільш оптимальні варіанти розмірів перерізу лаг – 20х40х2 мм.
- Закріплення листів профнастилу на поперечках (лагах). Профлист краще кріпити до лагів через хвилю і використовувати для цього спеціальні шурупи по металу.
- Встановлення воріт та хвіртки.
Це найбільш складний етап, який потребує точних дій та навичок фахівців. Для хвіртки та воріт необхідно виготовити рами. Причому, щоб уникнути провисання стулок воріт, потрібно приварювати до кожної з них косу планку, що поєднує протилежні краї нижньої та верхньої рам. Після закріплення рам на петлях вони обшиваються профнастилом. Іноді для додаткової жорсткості роблять додаткову лагу, яка з'єднує опорні стовпи, що обрамляють ворота (хвіртку).
Особливості, які слід врахувати при монтажі паркану з профнастила- При встановленні опорних стовпів важливо суворо витримувати вертикаль (за допомогою схилу), інакше конструкцію «поведе».
- Кількість поперечних балок (лаг) залежить від висоти паркану (що він вищий, тим більше лаг). При стандартному двометровому паркані, наприклад, достатньо двох лаг. Рівень верхньої та нижньої поперечок повинен знаходитися на відстані 20-30 см від краю забору (аркуша металопрофілю).
- Після приварювання лаг дуже важливо обробити металеві поверхні опорних конструкцій ґрунтовкою для захисту від корозії. У деяких випадках, коли використовуються дерев'яні опори, потрібно обробити їх антисептиком. До речі, опорні стовпи можуть бути цегляними, фанерованими плиткою і т.п. В усіх цих випадках необхідно враховувати особливості кріплення матеріалів та його експлуатаційні характеристики.
- Щоб паркан з профнастилу не давав «ефекту парусності», важливо дотримуватися відстані між ними: не більше 2,5 – 3 метрів.
- Для краси опорні стовпи зверху можна заглушити втулками, зокрема декоративними. Це також захистить їх від попадання вологи всередину та, відповідно, від корозії.
- Паркан із металопрофілю можна встановлювати незалежно від сезону, погодних та кліматичних умов.
- При кріпленні профлиста важливо користуватися спеціальною фурнітурою та інструментом, а також намагатися не пошкодити поверхню, щоб уникнути втрати профнастилом його антикорозійних властивостей.
На загальну вартість паркану впливає безліч факторів:
- вартість самого профліста (багато в чому визначається його маркою, якістю, жорсткістю);
- тип покриття;
- спосіб встановлення опор;
- кількість та тип опор, поперечних труб (лаг), фурнітури (саморізів, замків, петель);
- кількість сполучних елементів;
- кількість воріт/хвірток, складність їх монтажу;
- вартість послуг з доставки та транспортування, вартість інших матеріалів (бетон, щебінь, пісок тощо).
Важливе значення у підсумковій вартості огородження з металопрофілю має правильність розрахунку матеріалу. Спеціалізуючись на виробництві профнастилу, компанія «Сталевий світ» пропонує своїм клієнтам повний супровід під час будівництва парканів з цього матеріалу. Наші фахівці допоможуть визначитися не тільки з типом профлиста, необхідним для вашого проекту, але також розрахують його оптимальну кількість та обсяг комплектуючих. Звернувшись до нашої компанії, ви отримаєте сервіс високого рівня, заощадивши при цьому гроші – адже ви отримуєте продукцію з «перших рук». Будучи компанією-виробником, ТОВ «Сталевий світ» пропонує демократичні ціни на свою продукцію та гарантує її якість. Ми маємо багаторічний досвід роботи та знання в даній галузі будіндустрії, які допоможуть зробити ваш паркан добротним, довговічним і красивим.