Основні правила вибору якісної металочерепиці
Металочерепиця є одним із найбільш популярних та затребуваних покрівельних матеріалів. Це пояснюється зручністю її застосування, практичністю та довговічністю, варіативністю в дизайні та іншими перевагами. Але всі переваги можуть бути профанацією, якщо не буде забезпечено найголовніше – належну якість цього сучасного матеріалу. Щоб металочерепиця прослужила довго, не втративши свій зовнішній вигляд та міцність, вона має відповідати низці критеріїв. Тому якщо ви вирішили придбати справді надійну та красиву металочерепицю, підійдіть до її вибору з максимальною відповідальністю. У цьому допоможуть нижченаведені правила та рекомендації. Наслідуючи їх, ви зможете правильно зорієнтуватися у великому асортименті металочерепиці, що пропонується сьогодні на вітчизняному ринку, та відрізнити сумлінних продавців та виробників від негідних конкурентів.
Правило №1. Вивчіть технічні параметри обраної марки металочерепиці
Металочерепиця відноситься до тих матеріалів, властивості яких проявляються у процесі експлуатації. Визначити «на око» як вона поведеться згодом складно навіть фахівцю. Тому, щоб вибрати по-справжньому якісний та надійний матеріал, потрібно приділити особливу увагу тим технічним характеристикам, які впливають на довговічність. Серед них:
- Товщина сталевого листа. Тут слід враховувати, для якої конструкції ви застосовуватимете металочерепицю. Чим більше передбачуване навантаження, яке має бути витримувати покрівлі, тим товщі має бути сталевий лист. Запам'ятайте, що товщина листа має бути не менше 0,4-0,45 мм. Ця цифра підходить для навісів, козирків або конструкцій дахів з крутими схилами, по яких навряд чи хтось пересуватиметься, а маси води та снігу не залежатимуть. В інших випадках краще вибирати лист більшої товщини, від 0,5 до 0,8 мм. До речі, для більшої переконливості ви можете озброїтися мікрометром та самостійно виміряти товщину листів. Так ви уникнете неприємностей - випадків, коли недобросовісні компанії округляють товщину листа у велику сторону або приписують зайві соті і навіть десяті частки міліметрів, що, на жаль, буває на практиці.
- Тип та параметри полімерного покриття, яке виконує декоративну та захисну функції. Саме від виду полімеру, його товщини, якості та рівномірності нанесення залежатиме стійкість до механічних деформацій, ультрафіолетового випромінювання, дії вологи, температурних перепадів та агресивних середовищ. При якісному полімерному покритті покрівля буде виглядати як нова протягом усього терміну служби. Майте на увазі, що відповідальні виробники завжди вказують у документах термін служби того чи іншого покриття. Надійні фірми з репутацією роблять це навіть із запасом: реальний термін служби, як правило, буде значно вищим за зазначену в сертифікаті якості.
- Клас оцинкування або товщина цинкового шару. Це дуже важливий параметр, тому що від нього в першу чергу залежить стійкість метлочерепиці до корозії та інших зовнішніх впливів. Кількісно товщина цинкового шару вимірюється в грамах на квадратний метр і може варіюватися в межах від 100 (найнижчий клас) до 275 (найвищий клас). У найбільш екстремальних кліматичних умовах (наприклад поблизу морського узбережжя) може бути використана гарячооцинкована сталь з товщиною покриття 350 гр/м 2 . Звичайно, дана величина впливатиме на ціноутворення.
Всі ці характеристики можна запитати у продавця чи виробника. Вони повинні бути вказані в сертифікатах якості, який також буде свідченням, що ви маєте справу з компанією, яка відповідає за свою продукцію. До речі, якісна продукція зазвичай має маркування листів, а ось її відсутність повинна вас насторожити.
Правило №2. Дізнайтесь виробника сировини для металочерепиціОсновний параметр, на який слід звернути увагу – вихідна сировина, яка визначає базові властивості та експлуатаційні характеристики металочерепиці. Тут багато залежить від виробника продукції. Якщо йдеться про сировину, вироблену західними компаніями, то як така металочерепиця можна бути впевненими на 100%. Сировина азіатських виробників (зокрема, китайських) дуже часто викликає нарікання і не витримує жодної критики. Наприклад, така сталь може бути низької якості через явне заниження товщини листа або економії на якомусь із захисних шарів (наприклад, ґрунтовці). Можливо, порушено технологію оцинкування, що спричинить появу мікротріщин у місцях найбільшого вигину листа (там, де максимальна напруга). Причому неозброєним оком вони не будуть видно, а ось у процесі експлуатації виявлять себе як осередки розтріскування та відшарування полімерного покриття. У поєднанні з неякісним оцинкуванням це призведе до корозії. Тому не купуйтесь на дешевизну, часто спричинену поганою якістю сировини. Поцікавтеся у продавця. Тим, хто відповідає за пропоновану продукцію та дорожить своєю репутацією, приховувати нічого – вони із задоволенням докладно дадуть відповіді на ваші запитання. Можете навіть вимагати сертифікат на сировину, де звертайте увагу на дату його видачі, номер, назву та адресу одержувача.
Правило №3. З'ясуйте, яке обладнання використовувалось для виробництва вибраної металочерепиціНормальному виробнику ваше питання про обладнання дивним не видасться. Адже від встановлених ліній профілювання залежить геометрія, точність розмірів та їх відхилення, поверхневі дефекти. До негативних наслідків може призвести будь-яка неточність у налагодженні обладнання або використання верстатів з відпрацьованим ресурсом. В результаті металочерепиця буде не тільки гірше виглядати зовні (наприклад, нестиковка в місцях з'єднання черепиць), але й матиме обмежений термін служби (набагато менше заявленого). Може також ускладнитися процес монтажу, збільшити витрату матеріалу. А от якщо у виробництві використовують високотехнологічне західноєвропейське обладнання, якість металочерепиці не підведе. Якщо при цьому ще й використовувалася європейська сировина, то така металочерепиця буде нічим не гіршою за західноєвропейські аналоги.
Правило №4. Додаткові питання до продавця чи виробника- При покупці металочерепиці необхідно мати проект покрівлі, щоб вам могли оптимально розрахувати кількість матеріалу. Можете написати ваші вимоги до металочерепиці, яка вам потрібна, та надіслати їх до кількох компаній. Дайте зрозуміти, що ви розбираєтеся в питанні (наприклад, вкажіть необхідні технічні параметри тощо) і попросіть скласти кошторис та провести розрахунки. Не забудьте згадати про сертифікат. Таким чином, ви відразу відсієте пройдисвітів і компанії-одноденки, які не захочуть мати справу з грамотним і прискіпливим покупцем.
- Прагніть купувати металочерепицю повністю в одного продавця (виробника). І навіть краще, якщо вона буде з однієї партії. Це допоможе уникнути невідповідності кольору, відтінки якого можуть відрізнятися у різних партіях.
- Розпитайте про додаткові елементи. Найкраще купувати їх там же, де ви купуєте металочерепицю, особливо якщо це один виробник. Однак тут є нюанс – деякі фірми можуть занизити ціну на черепицю та компенсувати різницю за рахунок завищених цін на добір. Зважте на цей фактор і промоніторуйте заздалегідь ціновий діапазон цих деталей.
- З'ясуйте, чи виробник може забезпечити замовлення «в розмір». Це допоможе уникнути перевитрати матеріалу, або, навпаки, у вас не станеться ситуації, коли матеріалу, ніби купленого в достатній кількості, раптом не вистачить. У будь-якому випадку, ви заощадите гроші, нерви та час.
- Запитайте про гарантійний термін – чим він більший, тим більшої довіри заслуговує матеріал і продавець/виробник.
- Обмовте терміни та умови доставки товару, особливо якщо у вас нестандартне замовлення.
- Якість кромки листів. При правильному різанні із застосуванням гарного обладнання вона буде рівна, без зазубрин.
- Пачка листів має бути щільною і виглядати монолітно, щоб окремі листи не виступали, а щілини і зазори між ними не було видно.
- Якщо були порушені правила зберігання металочерепиці, наприклад, вона лежала просто неба, кілька разів «відтавала» і «замерзала», то це можна визначити наступним чином. Якщо ви піднімете і перевернете кілька аркушів, то побачите, що шар ґрунту внизу аркуша трохи відшаровується і його дрібні частинки залишаються на аркуші, що лежить нижче. Така черепиця навряд довго прослужить, т.к. її покриття було порушено вологою.
- Зверніть увагу на капілярну канавку у замковій частині листів. Щоб виконувати добре свою функцію і забезпечувати герметичність покрівлі, вона повинна бути рівною, а не переривчастою на «гребнях» черепичних хвиль. Особливо цей недолік може позначитися, якщо ви вибираєте металочерепицю для пологого даху.
Неякісна металочерепиця впливає не тільки на якість покрівлі – при її дефектах може постраждати у результаті вся конструкція загалом. Тому, щоб уникнути зайвих витрат і розчарувань, відповідально підійдіть до вибору продавця та виробника (можливо вони будуть в одній особі). Дізнайтеся якнайбільше про компанію та її продукцію, у тому числі відгуки. Наприклад, скільки років існує, де розташовуються виробничі потужності (якщо це виробник), приклади робіт чи об'єктів, де використовувалася продукція цієї фірми. Більше довіряйте компаніям із перевіреною репутацією, гарним іміджем та багаторічним досвідом роботи. Зверніть увагу на рівень сервісу та консультування, індивідуальний підхід, інформаційну відкритість. При цьому врахуйте, що сьогодні на ринку існують вітчизняні компанії, продукція яких складе гідну конкуренцію відомим торговим маркам. Ціна ж у них за ідентичності якості може приємно відрізнятися. Це походить від того, що в цьому випадку не треба платити за всесвітньо відомий бренд. А ось за відвертою дешевизною не женіться – покрівля зовсім не той випадок, коли потрібно економити.
Ще один фактор вибору металочерепиці – її колір та дизайн, що залежить від індивідуального смаку та особливостей проекту вашої покрівлі. Головне пам'ятати, що тільки в сукупності зі справжньою якістю дах, зроблений з цього сучасного красивого матеріалу, радуватиме вас довгі роки.