Як правильно розрахувати металочерепицю на покрівлю
Металочерепична покрівля виглядає ефектно і має масу переваг, таких як надійність, невелика вага, економічність та довговічність. Однак, маючи намір використовувати цей матеріал для ваших будівельних цілей, потрібно взяти до уваги особливості металочерепиці та правильно розрахувати її кількість.
Що врахувати під час розрахунку металочерепиці на покрівлюХоча за базовий параметр, який враховується під час розрахунку, зазвичай беруть площу покрівлі, важливо розуміти, що ця величина є приблизною, розрахунки вимагають точних вимірів. На практиці витрата матеріалу перевищує площу покрівлі в межах 5-10 відсотків на простих дахах та до 20% на складних.
У окремих проектах розрахунок можна зробити самостійно. Наприклад, скористатися спеціальним online-калькулятором на сайті компанії «Сталевий світ». Хоча навіть при простому варіанті покрівлі правильніше буде вдатися до допомоги фахівців. Якщо ж йдеться про складну покрівлю (наприклад, мансардну, вальмову або складнощіпцеву, з численними зламами та/або ярусами) без професійних замірників точно не обійтися. У будь-якому випадку налаштуйтеся на те, що металочерепицю доведеться купувати «із запасом». По-перше, її листи укладаються внахлест, величина якого (не менше 120, зазвичай від 150 до 250 мм) вже «з'їдається». По-друге, відходів (обрізків) навіть за раціонального підходу уникнути не вдасться. По-третє, потрібно пам'ятати, що металочерепиця відноситься до несиметричних матеріалів, її листи мають верх і низ, і вони укладаються строго в заданому напрямку. Змінювати його в процесі монтажу не можна, втім, як і перевертати листи. Внаслідок вищеназваних причин і відбувається перевитрата матеріалу, особливо помітна у разі складних покрівельних конструкцій. Ось чому для економії матеріалу та ваших коштів і важливий правильний розрахунок. Якщо є можливість внести коригування (наприклад, у будівлі, що будується), краще це зробити на етапі проектування. Наприклад, збільшивши розмір решетування, яке виступає за фронтони (у разі прямокутних дахів). Якщо ж металочерепиця підбирається до вже готової покрівлі, виходять із габаритів її схилів та особливостей геометрії.
Методологія розрахункуНайбільш простими в розрахунку виявляються одно-або двосхилі покрівлі. У разі складної покрівлі її креслення розбивають на прямокутники (скати), де немає зламів, або на рівні ділянки в межах одного ската. Розраховують металочерепицю вже з цих одиниць, тобто визначають, скільки готових листів розміщується кожному скаті. Як правило, у виробників металочерепиці є цілий розмірний ряд по довжині листів однакового профілю, що розширює можливості підбору.
Етапи розрахунку металочерепиці на покрівлюБезпосередній розрахунок металочерепиці на покрівлю включає такі етапи:
Тут обов'язково враховують, що листи металочерепиці мають загальну та корисну (робочу) ширину. Важливим моментом є карнизний звіс, який захищає від опадів. Тому довжина ската складатиметься з довжини аркуша та розміру звису (зазвичай 20-50 сантиметрів, менше його робити небажано) – у разі розташування аркушів в один ряд. Якщо рядів кілька, потрібно враховувати ще розмір нахлеста.
Отже, розглянемо приклад з двосхилим покрівлею з довжиною ската 4,5 м і розміром звису 50 см, тобто загальна довжина ската з кожного боку покрівлі становить 5 м. Ширина скату (або довжина покрівлі вздовж ковзана) нехай буде 8 м »). Щоб дізнатися необхідну кількість листів (кількість вертикальних рядів), цю величину потрібно поділити на корисну ширину металочерепиці (наприклад, 1,1 м, як у марки «Монтеррей»), а результат округлити у бік збільшення (до цілого числа). У результаті отримуємо: 8м: 1,1м = 7, 27, що після округлення становить 8 повних листів (рядів) металочерепиці завдовжки 5 метрів кожен.
Щоб визначити кількість квадратних метрів (реальну площу покриття), кількість листів множимо на довжину листа та його загальну ширину з урахуванням нахлеста (1,18м, нахлест – різниця в загальній та корисній ширині – в результаті складе 80 см): 8 х 5м х 1 , 18м = 47,2 м2. Таким чином, для одного ската знадобиться 47,2 м2 металочерепиці. Враховуючи, що покрівля двосхилий, цифра подвоюється, тобто її площа становитиме 94,4 м2, а кількість листів металочерепиці – 16 .
Квадратура стандартного рулону гідро- та/або пароізоляційної плівки зазвичай 75 м2, але з урахуванням нахлестов (15-20 сантиметрів) вона складе 60-65 м2. Загальна кількість рулонів на всю покрівлю визначається шляхом розподілу її площі на квадратуру рулону (тобто на 65 м2). Приватне, отримане після розподілу, слід округлити до цілого числа у бік збільшення. У розглянутому прикладі це буде: 94,4 : 65 = 1,45 або 2 рулони.
Кількість саморізів на квадратний метр, як правило, становить 6-7 штук. Розрахувати його можна за формулою: S x N = X, де S – площа покрівлі, а N – кількість шурупів на метр квадратний. У нашому випадку: 94,4 х7 = 661 шт.
Стандартна (загальна) довжина планок 2 метри, а робоча 1,9 м (з урахуванням 10-сантиметрового нахльосту). Знаючи розмір (довжину) ската та довжину ковзана, можна підрахувати загальну кількість елементів добору.
- Виробники зазвичай мають в асортименті стандартний розмірний ряд листів. Однак, залежно від вашого проекту, з метою економії відходів можна замовити аркуші нестандартних розмірів. При цьому варто враховувати, що листи більшої довжини складніші у транспортуванні, підйомі на дах та монтажі. Оптимальна довжина листа коливається в межах 4-5 метрів.
- При обробці металочерепиці важливо користуватися спеціальним інструментом, а місце зрізу має бути під іншими листами, щоб уникнути корозії. Його потрібно обробити бітумною мастикою чи фасадною фарбою. Торці зазвичай мають заводське покриття, і обрізати їх просто так не можна.
- Щоб уникнути деформації листів, небажано різати металочерепицю у місцях перепаду «хвиль». Різання зазвичай робиться у певних точках профілю, тому існують так звані «заборонені» діапазони довжин, замовляти які буде дуже невигідно (багато відходів). Ці довжини вказані у спеціальних таблицях.
- При розрахунку металочерепиці на покрівлю потрібно враховувати ширину ковзана, оскільки за його допомогою можна заощадити. Наприклад, широкий коник (з широкими лопатями) може прикрити невеликі зазори між ним і листом металочерепиці у випадку, коли стандартний розмір трохи не дотягує до необхідного. Також довжина ската коригується за рахунок збільшення/зменшення карнизного звису.
- Листи різних виробників можуть трохи відрізнятися за розмірами і, тим більше, кольорами. Тому переважно купувати все в одному місці, у тому числі кріплення та додаткові елементи.
- Довіряти потрібно виробникам із перевіреною репутацією, які дають гарантію на свою продукцію та мають сертифікати якості як на готову металочерепицю, так і на сировину.
ТОВ «Сталевий світ» відповідає вищезгаданій вимогі та пропонує своїм клієнтам гарний вибір металочерепиці з європейської сировини за українськими цінами. До послуг клієнтів – допомога у розрахунку матеріалу незалежно від рівня складності конструкції. Ми індивідуально підійдемо до вашого замовлення та допоможемо максимально ефективно підібрати марку металочерепиці її кількість з мінімальним відходом. З компанією «Сталевий світ» ви будете впевнені в надійності даху та спокійні щодо її довговічності.