Гідро-, паро-ізоляція
Будь-яке проникнення вологи в приміщення, випаровування і навіть невелика вогкість поступово призводять до зниження його міцності, необхідності проведення ремонту, а часом і серйозного руйнування конструкції. Ось чому ще на етапі будівництва слід приділити велику увагу створенню бар'єрів, що ізолюють майбутню будівлю негативного впливу вологості в тому чи іншому її вигляді. Розвиток сучасних технологій забезпечує постійне вдосконалення та появу різноманітних матеріалів, які можуть ефективно використовуватись у різних кліматичних зонах та температурних діапазонах. Сьогодні існують дифузні, мембранні, антиконденсатні та гідроізоляційні матеріали. Всі вони створюють високий рівень гідро- та пароізоляції покрівлі в різних регіонах земної кулі з різними умовами експлуатації покрівлі.
ГідроізоляціяПризначення покрівлі – захищати споруду від механічних впливів та попадання вологи як на поверхню покриття, так і в зазори, що є у місцях стиків між елементами покладеного покриття. Тому найважливіші характеристики покрівлі – її надійність, безпека, довговічність та функціональність – залежать багато в чому від її гідроізоляційних якостей. При її облаштуванні слід враховувати багато факторів. Наприклад, середній рівень опадів, що випадають у конкретній місцевості, можливість різких температурних перепадів (це момент, до речі, набагато небезпечніший, ніж стабільно низькі або високі температурні показники). Важливо також враховувати навантаження, які нестиме як сама покрівля, так і гідроізоляція.
Для чого потрібна гідроізоляціяГідроізоляція покликана захистити покрівлю, підпокрівельний простір та теплоізоляцію від проникнення вологи ззовні. Це допомагає захистити від процесів руйнування (наприклад, гниття) дерев'яні конструкції (зокрема, кроквяну систему тощо), а також зберегти в цілості сам теплоізолюючий шар. Адже не секрет, що через різницю температур зовні та під покрівлею часто утворюється конденсат, який може виявлятися на різних елементах покрівельного пирога, у тому числі й у середині самого утеплювача. Уникнути цього допомагає грамотно влаштована система гідроізоляції.
Матеріали для гідроізоляціїДля гідроізоляції в сучасному будівництві застосовуються різні матеріали, які постійно вдосконалюються для надання їм максимально ефективних властивостей (міцності, гнучкості, герметичності тощо). Серед таких матеріалів – спеціальні плівки, які виготовляють з поліетилену, поліпропілену; плівки, армовані металом (відбивні); мембрани (супердифузійні, гідроізолюючі, антиконденсатні) і т.п. Плівки для покрівлі оберігають конструкцію даху та теплоізоляційний шар від проникнення водних мас, вогкості. Вони відводять також водяну пару, що знаходиться всередині крокв або стін будівлі (тобто беруть участь у процесі вентиляції), допомагають зберегти тепло в ізоляційних матеріалах покрівельного пирога. Серед їх переваг, крім водонепроникності, можна виділити:
- високу паропропускність;
- міцність до деформування, наприклад, розриву;
- еластичність, що сприяє зручності монтажу;
- стійкість до дії атмосферних явищ (перепадів температур, ультрафіолетових променів тощо).
Зазвичай гідроізоляційні плівки використовують для скатних дахів, які не утворюють суцільного «килима» (металочерепиця, профнастил). Монтаж їх робиться знизу нагору, внахлест, величина якого залежатиме від кута схилу даху (не менше десяти сантиметрів). Полотна рекомендується поєднувати між собою монтажною стрічкою. Мінімальний зазор, який необхідно витримуватися між плівкою та утеплювачем, становить два сантиметри. Сама плівка повинна укладатися з невеликим провисанням, оскільки сильний натяг може викликати збільшення мікроотворів і, відповідно, попадання вологи в утеплювач. Взагалі ж, гідробар'єр укладений правильно і за всіма нормами, якщо:
- гідроізоляційна плівка покриває абсолютно весь підпокрівельний простір, включаючи карнизи, фронтони, звиси тощо;
- плівка міцно прилягає до стін, труб та інших конструкцій, що є на покрівлі;
- нижнє полотно плівки виведено на лобову дошку або за межі карниза у ринву.
Парообразование, у тому чи іншою мірою, відбувається у кожному приміщенні. Воно може бути викликане будь-чим, починаючи від дихання людини, випаровування кімнатних рослин і закінчуючи пранням, миттям посуду, купанням та іншими побутовими справами. Відповідно до законів фізики, пари, що накопичилися, піднімаються вгору, піднімаючись аж до підпокрівельного простору. В результаті конвекції та дифузії вони можуть спричинити намокання шарів покрівельного пирога і, що особливо проблематично, – утеплювача покрівлі. Зберегти його в сухості, як і решта простору в приміщенні, допомагають пароізоляційні матеріали.
Матеріали для пароізоляції та їх властивостіСьогодні найпоширенішим матеріалом для пароізоляції є спеціальні плівки, які не пропускають пар. Їх роблять в основному з тих же матеріалів, що і гідроізоляцію, і застосовують для пароізоляції покрівлі, стін, каркасних споруд, перекриттів, мансардних приміщень тощо.
Головною характеристикою такої плівки є її паронепроникність, яка, у свою чергу, визначається її щільністю (г/м2): чим вище щільність, тим краще плівка виконує свою функцію паробар'єра. Другим важливим параметром паробар'єра є стійкість плівки на розрив. Адже якщо шар утеплювача втратить свою пружність, його вага автоматично перенесеться з кроквяної системи на пароізоляцію.
Серед інших «плюсів» пароізоляційної плівки – запобігання появі плісняви та грибків, стійкість до впливу атмосферних явищ, пожежна безпека (важкозаймистість), зручність у монтажі.
Область застосування та монтажПароізоляційна плівка застосовується для всіх видів дахів як вентильованих, так і немає. Її монтаж слід робити внахлест (мінімум п'ятнадцять сантиметрів), знизу нагору, а місце стику з'єднують двосторонньою монтажною стрічкою або скотчем.
Потрібно пам'ятати, що пароізоляції слід приділити велику увагу та ретельно проводити герметизацію всіх швів самого матеріалу та місць його примикання до елементів стін, крокв, димоходу, труб тощо.
Відбиваюча пароізоляціяЦей матеріал є металізованою багатошаровою плівкою, що відображає теплову енергію. Завдяки цьому вона створює «паровий» або теплоізоляційний ефект.
Даний вид пароізоляційної плівки добре запобігає втраті тепла, використовується для всіх видів дахів (з вентиляцією і без неї), може застосовуватися як вітроізоляція.
Таку плівку характеризують висока гідропаронепроникність, висока міцність на розрив (завдяки металевому армуванню), еластичність та простота в монтажі. Укладають даний матеріал знизу вгору, внахлест (15 сантиметрів мінімум), перпендикулярно кроквам, а місця стику склеюють двосторонньою монтажною стрічкою.
Супердифузійні мембраниМембранні матеріали є найдосконалішими і можуть мати антиконденсатні та дифузні можливості. Зазвичай вони є багатошаровою системою (два або три шари), один з яких є абсорбуючим і дозволяє ефективно виводити всю зайву вологу з покрівельного пирога.
Одним із видів мембран, що застосовуються для гідро- та пароізоляції, є супердифузійні мембрани. Відмінна їхня особливість у тому, що вони пропускають пари, не пропускаючи при цьому воду. Така висока паропроникність мембран цього типу дає можливість монтувати їх у безпосередній близькості (впритул) до матеріалу утеплювача без необхідності залишати зазор для вентиляції. Використовуються вони переважно для захисту утеплювача від погодних та кліматичних факторів (опадів, ультрафіолету, температурних перепадів), а також для гідроізоляції. Можуть застосовуватися як усередині каркасних будівель, стін, мансард, так і у зовнішній обшивці вентильованих фасадів, оскільки є абсолютно водонепроникними зовні і можуть бути навіть тимчасовою покрівлею (період – 3 місяці). Можна застосовувати їх на дахах із суцільною решетуванням.
Монтаж супердифузійних мембран проводиться під зовнішнім покрівельним покриттям безпосередньо на утеплювач. Зазор між покрівлею та верхнім покриттям плівки повинен становити не менше 20 сантиметрів, а рекомендований кут ската 15º. Плівку укладають горизонтально, знизу нагору, внахлест (не менше десяти сантиметрів). Місця стиків слід обробляти двосторонньою стрічкою (монтажним скотчем). При зовнішньому кріпленні (обшивка або вентильовані фасади) плівка також укладається за тим же принципом – на теплоізолятор без зазору. Однак у цьому випадку зазор з оздоблювальним матеріалом стіни (сайдинг, профнастил) повинен становити не менше десяти сантиметрів.
Свої особливості застосування мають інші види мембран. Розібратися в такому калейдоскопі гідро- та пароізоляції без спеціаліста сьогодні досить складно. Тому, якщо вам потрібно забезпечити сухість та тепло у вашому будинку, скористайтесь порадами професіоналів. У компанії «Сталевий світ» вас познайомлять з усіма тонкощами вибору надійного гідро- та паробар'єра, різних плівок для покрівлі, а також запропонують великий асортимент високоякісної продукції за розумною ціною для цього.